اصفهان کامپوزیت
متنوع ترین، باکیفیت ترین و ارزانترین محصولات کامپوزیتی را از ما بخواهید.

بخش اول 

 

 

 

تاریخچه

 

قدیمی ترین مثال از كامپوزیت ها مربوط به افزودن كاه به گل جهت تقویت گل و ساخت آجری مقاوم جهت استفاده در بناها بوده است . قدمت این كار به 4000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد . در این مورد كاه نقش تقویت كننده و گل نقش زمینه یا ماتریس را دارد . ارگ بم كه شاهكار معماری ایرانیان بوده است . نمونه بارزی از استفاده از تكنولوژی كامپوزیت ها در قرون گذشته بوده است . مثال دیگر تقویت بتن توسط میله های فولادی می باشد . كه قدمت آن به سال 1800 میلادی باز می گردد . در بتن مسلح یا تقویت شده میله های فلزی استحكام كششی لازم را در بتن ایجاد می نمایند چرا كه بتن یك ماده ترد می باشد و مقاومت اندكی در برابر بارهای كششی دارد . بدین ترتیب بتون وظیفه تحمل بارهای فشاری و میله های فولادی وظیفه تحمل بارهای كششی را بر عهده دارند .

تاریخچه مواد پلیمری تقویت شده با الیاف به سالهای 1940 در صنایع دفاعی و به خصوص كاربردهای هوا - فضا بر می گردند برای مثال در سال 1945 بیش از 7 میلیون پوند الیاف شیشه به طور خاص برای صنایع نظامی ، مورد استفاده قرار گرفته است . در ادامه با توجه به مزایای آنها ، به صنایع عمومی نیز راه یافتند .

 

تعریف كامپوزیت

تركیب دو یا چند ماده با یكدیگر به طوری كه به صورت شیمیائی مجزا و غیر محلول در یكدیگر باشند و بازده و خواص سازه ای این تركیب نسبت به هریك از اجزاء تشكیل دهنده آن به تنهایی ، در موقعیت برتری قرار بگیرد را كامپوزیت می نماند . به عبارت دیگر كامپوزیت به دسته ای از مواد اطلاق می شود كه آمیزه ای از مواد مختلف و متفاوت در فرم و تركیب باشند و اجزاء تشكیل دهنده آنها هویت خود را حفظ كرده ، در یكدیگر حل نشده ، با هم ممزوج نمی شوند . با توجه به این امر كامپوزیت از آلیاژ فلزی متفاوت می باشد . بنابراین كامپوزیت تركیبی است از حداقل دو ماده مجزای شیمیایی با فصل مشترك مشخص بین هر جزء تشكیل دهنده .

نوع مطلب : 2. آشنایی با کامپوزیت ، 
برچسب ها : تاریخچه کامپوزیت، تعریف كامپوزیت، تاریخچه مواد پلیمری،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

امکانات جانبی
بانك اهداكنندگان غیر خویشاوند
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic