اصفهان کامپوزیت
متنوع ترین، باکیفیت ترین و ارزانترین محصولات کامپوزیتی را از ما بخواهید.

استانداردها و صنعت كامپوزیت

یكی از موانع اصلی رشد بازار كامپوزیت ها، دشواری و هزینه بالای مشخصه سازی مواد است كه برای طراحی و گزینش مواد، بسیار ضروری است بعضی از دلایل دشواری تهیه پایگاه های اطلاعاتی مواد برای كامپوزیت ها عبارتند از:

- انیزوتروپی ماده و یا ساختار لایه ای آن

- روشهای گوناگون تولید تأثیر آنها بر ویژگیهای ماده

- روشهای متعدد آزمایش برای یك ویژگی ماده

دو مورد نخست بر قابلیت طراحی كامپوزیت ها در كاربردهای گوناگون اثر دارند و مورد سوم تا حدودی به عنوان یك ضعف صنعتی مطرح است.

با این وجود پیشرفت های اخیر در استانداردسازی، زیربنای اصلاح شده ای برای ترویج صنعت كامپوزیت ایجاد كرده است.

استانداردسازی اغلب به عنوان یك بخش كسل كننده اما اجتناب ناپذیر تولید صنعتی مورد توجه است. استانداردسازی ضعیف باعث افزایش هزینه های صنعت میشود. از سوی دیگر رعایت نكردن استانداردهای بین المللی ممكن است از ورود تولیدكننده به بازار جهانی جلوگیری كند. در عوض استانداردسازی مناسب، هزینه های تولید را كاهش داده و اطمینان خریدار را به كالای عرضه شده افزایش می دهد. همچنین بازارهای جدیدی را فراروی تولید كننده گسترش میدهد. تهیه و به كارگیری چند استاندارد مشابه و غیر ضروری، هزینه قابل توجهی دارد. برای تهیه هر استاندارد، نخست یك گروه كارشناس پس از بررسی های لازم یك پیش نویس اولیه تهیه می كند. این پیش نویس بارها و بارها بازنگری شده و نظرات كارشناسان در آن لحاظ می شود. پس از حدود پنج سال نسخه نهایی استاندارد منتشر شده و توسط صنعت خریداری میشود. قابل ذكر است كه بازبینی و تأئید دوباره این استاندارد دست كم هر پنج سال یكبار، ضروری است. به این ترتیب مشخص است كه اگر این مسیر چندین بار طی شود و استانداردهای مشابه و غیر ضروری تدوین و استفاده شوند، هزینه و نیروی متخصص بالایی تلف می شود.

افزون بر این، صنایعی هستند كه از هیچ استانداردی تبعیت نمی كنند و توانایی مالی برای خرید همه استانداردها را ندارند یا قادر به تصمیم گیری و گزینش از بین استانداردهای مشابه نیستند. برای چنین صنایعی استفاده از یك استاندارد تطبیقی ضروری است.

در این راستا در سال 1997، مجموعه ای از روشهای آزمایش بر روی قطعات لایه ای توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) منتشر شد و به دنبال آن، مجموعه ای از استانداردهای ISO درمورد ویژگیهای الیاف كربن انتشار یافت.

توسعه استاندارد برای قطعات لایه ای از سال 1986، توسط گروه كامپوزیت اتحادیه پلاستیك بریتانیا آغاز شد. این اتحادیه روشهای موجود را بررسی كرد و توصیه های گروه مشاورین پژوهش كامپوزیت ها (CRAG) را در زمینۀ این روش ها پذیرفت. اگرچه در ابتدا استانداردسازی برای كاربردهای هوافضایی مدنظر بود، ولی روش های مورد قبول، برای كاربردهای غیرهوافضایی نیز مناسب تشخیص داده شدند. چون آزمایش ها و مشخصه سازی ها به صورت وابسته به طبیعت ماده (مانند درجه انیزوتروپی و...) و نه كاربرد، مورد توجه بوده اند. اتحادیه پلاستیك بریتانیا روش های CRAG را رسماً به عنوان استانداردهای ملی (BS) به مؤسسه استانداردهای بریتانیا (BSI) پیشنهاد كرد. ولی استانداردسازی بدون نشانه ای از درستی روش آزمایش، پیشرفتی نخواهد داشت. این امر بیانگر دقت روش آزمایش است كه با تكرارپذیری آن در محل تعریف میشود. درمورد روش های CRAG ارزیابی انجام نشد و باتوجه به تجربه های پیشین با روش های آزمایش غیرمعتبر، موسسه استانداردهای بریتانیا روش های CRAG را تأئید و منتشر نكرد. با این وجود، این روش ها كاربرد بسیار دارند.

جهت مطالعه ادامه مطلب به ادامه آن مراجعه نمایید.

در سال 1989 كارشناسانی كه با گروه كامپوزیت اتحادیه بریتانیا همكاری می كردند، روش های آزمایش موجود و میزان اعتبارآنها را مرور كردند. در بعضی موارد مانند آزمایش كشش، حدود 10 روش (بدون اطلاعات دقیق) وجود داشت. این كارشناسان نقاط اصلی و مشابه این روشها را در نظر گرفته و در مسائل فرعی تغییرات جزئی اعمال كردند. در بعضی موارد كه روش مناسبی وجود نداشت، نخست یك روش پیشنهاد و سپس تغییرات لازم بر روی آن اعمال شد. مشخص بود كه روشهای آزمایش باید كاهش پیدا می كرد. به این منظور نخست باید روش های موجود، با هم هماهنگ می شدند و سپس درصورت نیاز، با انجام تغییراتی، روش ها با هم تطابق داده می شدند تا یك روش مناسب به دست آید. اتحادیه پلاستیك بریتانیا و سازمان صنعت و تجارت (DTI) انگلستان از گروه های مرتبط در آمریكا مانند ASTM و انجمن تولیدكنندگان مواد كامپوزیتی پیشرفته (SACMA) درخواست كمك كردندو این گروه ها پاسخ مثبت دادند. به ویژه كمیته ASTM D 30 كه نقش مثبت تری در ISO به عهده گرفت و به عنوان یك هماهنگ كننده بین المللی عمل كرد.

البته گاهی استانداردهای ISO نادیده گرفته شده اند؛ با وجود اینكه بیش از 160 كشور این استانداردها را پذیرفته اند ولی چون استفاده از آنها الزامی نبوده است، اغلب استانداردهای دیگری توسط كمیته ملی تدوین شده و مورداستفاده قرار گرفته اند.

پیدایش كمیته استاندارد اروپا (CEN) نقش مؤثرتری به استانداردهای ISO داده است. چون این كمیته استانداردهای ISO را پذیرفته و تمامی اعضای اتحادیه اروپا را ملزم به انتشار این استانداردها و پرهیز از سایر استانداردها كرده است. ژاپن نیز استاندارد ISO را پذیرفته و آن را جایگزین استاندارد ملی خود (JIS) خواهد كرد.

كمیته استاندارد اروپا استانداردهای ISO را بدون هیچ گونه تغییری برای نظرسنجی پیشنهاد كرد. حدود 150 استاندارد عمومی ISO  برای پلاستیك ها و تعدادی نیز برای پلاستیك های تقویت شده به عنوان استانداردهای EN رای آوردند. اگر استانداردی موردقبول نبود (مانند اغلب استانداردهای مربوط به پلاستیك های تقویت شده)، این كمیته با تغییراتی آن را دوباره پیشنهاد می كرد. اگر استاندارد ISO درمورد خاصی وجود نداشت، از یك استاندارد ملی، یك روش غیررسمی و یا پیش نویس اولیه پیشنهادی استفاده می شد.

در ایران نیز طی سالهای اخیر جلسات متعددی توسط كارشناسان انجمن كامپوزیت ایران و موسسه استاندارد ایران در خصوص تدوین چند استاندارد مرتبط با صنایع كامپوزیت-فایبرگلاس صورت گرفته كه امید آن است در سال آینده بصورت رسمی ثبت و مورد اجراء قرار گیرد.

 

نوع مطلب : 5.2.استاندارد در صنعت کامپوزیت، 
برچسب ها : استاندارد کامپوزیت، CRAG، BSI، CEN، ISO، SACMA، استانداردها و صنعت كامپوزیت،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

امکانات جانبی
بانك اهداكنندگان غیر خویشاوند
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic