اصفهان کامپوزیت
متنوع ترین، باکیفیت ترین و ارزانترین محصولات کامپوزیتی را از ما بخواهید.


چشم انداز كامپوزیت های چوب پلاستیك

كامپوزیت های گرمانرم پر شده با چوب از زمان عرضه در اوایل دهه 1990 میلادی، تاكنون مسیری طولانی را طی كرده اند. در بازار پویای این مواد، در همه زمینه ها پیشرفت هایی حاصل شده و این روند ادامه دارد. با این وجود یك مساله كماكان بدون تغییر باقی مانده و آن توان بالقوه رشد بازار است.

به عقیده تونیا فرل تحلیل گر بازار از گروه فریدونیا، میزان تقاضا برای الوارهای كامپوزیتی گرمانرم پر شده با چوب بی سابقه است. كاربردهای عمده محصولات كامپوزیتی چوب پلاستیك (WPC) تاكنون عبارت بوده است از تخته های كف، تراورس های خطوط راه آهن، حصار و نرده و در و پنجره در بازار ساخت و ساز مسكونی.

در گزارش منتشره تحت عنوان "الوارهای پلاستیكی و كامپوزیتی، توسط فریدونیا در فوریه 2006" پیش بینی شده است تولید الوارهای WPC با رشد سالانه 14 درصد، تا سال 2009 به 25/12 میلیون تن برسد. تخته های كف به تنهایی حدود 50 درصد از كل WPC تولیدی را تشكیل داده و به خوبی جای خود را در بازار 6/4 میلیارد دلاری كف پوش ایالات متحده باز كزده اند. فرل می گوید: "كامپوزیت های چوب پلاستیك از بازار كف پوش ها از 4 درصد در سال 1996 به 14 درصد در سال 2006 افزایش پیدا كرده است". پیش بینی میشود كه این سهم در سال 2011 به 23 درصد برسد. به عقیده جان پروئت از شركت پرینسیپیا پارتنرز "شما نمیتوانید در كسب و كار توزیع الوار كف باشید ولی در زمینه كف پوش كامپوزیتی كار نكنید. حتی فروشندگان الوارهای فشرده در كنار محصولات جوبی فشرده، كف پوش های كامپوزیتی را توزیع می كنند."

برخلاف بازار راكد ساخت و ساز، بازار كف پوش ها نسبتاً پایدار است؛ چون 85 درصد از تقاضاها برای فعالیتهای بازسازی و نوسازی است. پروئت می گوید:"نزدیك به 88 درصد كف پوشهای WPC در كارهای تعمیرات و بازسازی ساختمان مصرف می شوند." بنابراین معنادارترین شاخص اقتصادی این بخش، اطمینان مشتری به محصول و هزینه در نظر گرفته برای بازسازی خانه اش است. انتظار می رود این اعتماد حفظ شود؛ فریدونیا در آخرین گزارش خود با عنوان "بازار كف پوش های چوبی و رقبا" منتشره در جولای 2007 بیان كرده است تقاضا برای كف پوش ها تا سال 2011 سالانه 2/2 درصد رشد خواهد داشت.

آموخته ها

یكی از دلایل اعتماد مشتری، بهبود پیوسته كارایی و زیبایی الوارهای كامپوزیتی است. مارتین گروهمان رییس شركت محصولات ساختمانی كاركت می گوید:"توقع مصرف كنندگان كف پوش كامپوزیتی بسیار بالاست و ما به برآورده ساختن این انتظارات نزدیك تر شده ایم." در سال 2004 شركت كاركت پژوهشی را به انجام رساند كه در آن با 100 مالك كف پوش های كامپوزیتی در شهرهای آستین، تكزاس، ساكرامنتو و ریچموند مصاحبه شده بود. گروهمان می گوید: "همه آنها بر یك موضوع توافق داشتند." این تخته های كف لكه های چربی را در خود حفظ می كنند، به تدریج رنگ خود را از دست می دهند و جلوگیری از رشد كپك و قارچ در آنها بسیار دشوار است. راه حل غلبه بر این مشكلات در بهتر كپسوله كردن ذرات چوب نهفته بود. گروهمان می گوید: "مشكل حفاظت از چوب در كامپوزیت ها، به قدمت به كارگیری چوب در این محصولات است." چوب ماده ای فوق العاده قوی است ولی فرآیند تبادل رطوبت آن با محیط اطراف كه در درخت انجام می شود چیزی است كه شما نمی خواهید در محیط خانه صورت پذیرد. بهترین كار این است كه از برتری استحكام این ماده بهره برده و كاستی های آن را به حداقل رساند.

قیمت نیز عاملی تعیین كننده برای تخته های كف WPC است. به طور كلی مصرف كننده با به كارگیری سیستم كف پوش كامپوزیتی ، با 10 تا 20 درصد افزایش هزینه نسبت به چوب فشرده مواجه می شود. بنابراین اغلب محصولات كامپوزیتی امروزی طوری طراحی میشوند كه با چوب درخت های ماموت، سرو و چوب های خوش آب و رنگی كه قیمت بالاتری دارند رقابت كنند. به طور كلی، كامپوزیت های چوب پلاستیك وجهه ای مثبت بین اغلب مصرف كنندگان كسب كرده اند. فرل می گوید: "تولیدكنندگان یاد گرفته اند كه چگونه محصولات WPC خود را به طور مؤثرتری، به ویژه از نظر بازیافتی بودن این محصولات، به بازار معرفی كنند." مارین موری از شركت تركس توضیح می دهد: "روال بر این بود كه محصولات باتوجه به ظاهر و كارایی شان به فروش برسند ولی مشتری های امروزی بیشتر نگران تاثیر مواد بر این سیاره خاكی هستند." اغلب تخته های WPC تولیدی در حال حاضر دارای حداقل بخشی مواد بازیافتی از جمله چوب، پلاستیك یا هردو هستند. از نظر طراحی ظاهری، طرح و رنگ های الهام گرفته از طبیعت همانند چوب گردو، بلسان بنفش، سرو و ساج، الگوهای دانه دانه و تخته های دورو زیاد به كار گرفته می شوند. موری توضیح می دهد: " ظاهر طبیعی كمك می كند كه محصولات ما به گزینه های تمام پلاستیكی و دارای روكش وینیلی ارجحیت داشته باشند."

پروت می گوید: " برای تبلیغات این محصولات، هم اكنون تولیدكنندگان بزرگ كف پوش، نرده های موردنیاز مشتری را به صورت رایگان تامین می كنند. این تولیدكنندگان نرده هایی همرنگ محصولات خود دارند. حداقل شش گونه نرده سفید كواكسترودی نیز در بازار وجود دارد. تیمبر تك نیز به تازگی یك گونه نرده مشكی كواكسترودی عرضه كرده است."

البته هنوز ساخت نرده های خوب آسان نیست. مایكل وولكات مدیر پژوهش آزمایشگاه مهندسی و  مواد چوبی (WMEL) دانشگاه واشنگتن توضیح می دهد: "بارهای سازه ای وارده بر نرده ها بیشتر است. در نتیجه، موادی با ویژگی های سازه ای بالاتر همانند پلی وینیل كلراید (PVC) نقش مهم تری در این زمینه دارند."

تام براون مدیر بازرگانی شركت میلاكرون اكستروژن سیستمز نیز بیان می كند: "پوشش هایی از جنس اكریلیك، استیرن اكریلو نیتریل (ASA) و PVC صلب نیز وجود دارند." این پوشش ها كه برای محافظت بهتر قطعه چوب پلاستیك در برابر نورفرابنفش و جذب آب طراحی شده اند، در تخته های كف نیز به كار گرفته میشوند. شركت سرتین تید به تازگی پوششی از جنس PVC-ASA به سری كف پوش كامپوزیتی بوردواك خود افزوده استكه از ماده ثبت شده اكوتك (Ecotech)-مخلوطی از PVC و الیاف طبیعی بازیافتی- ساخته می شود. به گفته پتی پلاك مدیر بازاریابی بخش حصار، نرده و كف سرتین تیداین پوشش ها رنگ طبیعی تولیدی را حفظ كرده و مقاومتی عالی در برابر لك، خراش و رنگ پریدگی فراهم می كنند.

علاوه بر تركس، تیمبرتك و سرتین تید، تولیدكنندگان بزرگ WPC عبارتند از كامپوساترون، فایبر كامپوزیت، رویال كراون، یونیورسال فارست پروداكتزو... به طور كلی بیش از 30 تولیدكننده در حال حاضر در بازار كف پوش های كامپوزیتی رقابت می كنند.

                       


فراتر از كف

WPC ها با موفقیت در بازار كف پوش ها، در جاهای دیگر نیز كاربرد پیدا می كنند. ال انگلند از شركت استراندكس توسعه دهنده فناوری اكستروژن چوب كامپوزیت می گوید: "كامپوزیت های چوب پلاستیك تقریباً میتوانند در تمام كاربردهای بیرون از خانه استفاده شوند." شركت اندرسن در مینه سوتا یكی از نخستین كارخانه هایی بود كه WPC ها را برای ساخت پروفیل های در و پنجره به كار گرفت. ماده ثبت شده این شركت، فایبركس (Fiberex)، مخلوطی انحصاری از چوب و PVC  است. سایر محصولات عبارتند ازسقف و سایبان كه انگلند عقیده دارد گام بزرگ و بعدی خواهد بود.

وولكات می گوید: "بزرگترین زمینه تجاری توسعه صنعت WPCحصاركشی است ولی شما نمی توانیدیك تخته كف بسازیدو سپس آن را به عنوان حصار استفاده كنید. سنگینی وزن قطعه بزرگ ترین مواد قابل توجه و پاسخ آن اسفنجی كردن قطعه است."

براون توضیح می دهد: "فومی كردن به طور مؤثری میتواند وزن یك تخته را از 5 تا 30 درصد كاهش دهد. WPC های فومی نه فقط سبك ترند بلكه فشار داخلی ایجاد شده در حین فرآیند فوم سازی میتوان منجر به ایجاد بافت و ظاهری شود كه بیشتر شبیه چوب است."

به نظر می رسد این فناوری نسبتاً آسان باشد؛ ورود یك عامل فوم ساز به درون زمینه چوب/ پلاستیك، افت سریع فشار برای تحریك فوم سازی و سپس سرد كردن سریع برای پشتیبانی از تشكیل حباب. ولی این حقیقت كه در این ماده، پلاستیك درون مخلوطی كه میتواند تا 60 درصد محتوی آن چوب باشد توزیع شده است كنترل این فرایند را به یك چالش تبدیل می كند. براون عقیده دارد: "این كار از فوم كردن پلاستیك خالص بسیار دشوارتر است. چون شما مقدار زیادی پودر چوب دارید كه نمیتوانید آنرا به فوم تبدیل كنید. ازسوی دیگر جون فومی كردن، ویژگیهای مكانیكی كلی قطعه را تضعیف می كند، تولیدكننده باید توازنی بین وزن و كارایی ایجاد كند."

بیش ا چهار سال است كه فناوری فوم سازی استرانسل (Strancel) شركت استراندكس برای تولید حصارهای كامپوزیتی جدید فنسیشن (Fensation) و تخته كف كامپوزیتی اولتراسل (Ultracell) از سوی كامپوساترون به كار گرفته می شود. این تخته ها كه از پلی پروپیلن سنگسن (HDPE) با پودر چوب ساخته می شوند 33 دردص سبكتر از تخته های كامپوزیتی مشابه هستند. بسیاری از شركت ها هم اكنون محصولاتی را عرضه می كنند كه به طور ویژه برای كاربردهای سازه ای و اسكله ای طراحی شده اند. یكی از این مواد، موسوم به مواد دریایی یونیورسال (UMM)، از طریق تركیب تلاشهای WMEL، استراندكس، مك فارلند كاسیكد (Mc Farland Cascade )، دانشگاه ملی پن (Penn) و شركت خدمات مهندسی و تجهیزات نیروی دریایی تحت سرپرستی دفتر تحقیقات نیروی دریایی ساخته شده است. UMM برای جایگزینی الوارهای چوبی مورد استفاده در موج شكن ها، باراندازها و پل های عابر پیاده كه در آنها علاوه بر اهمیت تحمل بار، پایه ها از یكدیگر فاصله زیادی دارند، طراحی شده است. وولكات از WMEL می گوید: "این كامپوزیت چوب و PVC كه با یك پوشش PVC به طور همزمان اكسترود می شود، یك سیستم اتصال داخلی و بست انحصاری دارد و برای تحمل بارهای زیاد طراحی دشه است."

انگلند اضافه می كند: "این محصولات در مقایسه با تخته های كف استاندارد بسیار بزرگ هستند. یك تخته UMM با سطح مقطع 305 × 101 میلی متر كمی بیش از 8/26 كیلوگرم در هر متر وزن دارد كه بیشتر از وزن چوبی كه جایگزین آن میشود نیست." این تخته ها تا طول 72/3 متر در دسترسند.

UMM به تازگی برای سطح یك پل عابر پیاده 4/27 متری در میسولا و یك موج شكن 4/91 متری در لنگرگاه آكادمی نیروی دریایی در آناپولیس به كار گرفته شده است.

گزینه های بیشتر  

پلی اتیلن نو و بازیافتی (سبك و سنگین) شایع ترین گرمانرم مورد استفاده در صنعت WPC است؛ اگرچه با ظهور روزافزون محصولات سازه ای، به كارگیری PVC رشد سریعی دارد.

برای صرفه جویی در مواد مصرفی، بسیاری از تولیدكنندگان، این مواد را از قسمت زیری تخته هایی كه فقط از یك طرف دیده می شوند حذف می كنند بدون اینكه یكپارچگی سازه ای قطعه تحت تأثیر قرار گیرد. بعضی از تولیدكنندگان نیز از پروفیل های اكسترودی توخالی استفاده می كنند. وولكات می گوید: "PVC امكان تولید پروفیل های توخالی با دیوارهای نازك تر را فراهم می سازد." اگرچه پلی پروپیلن ویژگی های برتری دارد ولی نقطه ذوب بالای آن، چالشی در شكل دهی قطعه ایجاد می كند.

كاركت یكی از معدود تولیدكنندگان WPC است كه از پلی پروپیلن استفاده می كند. این شركت برای ساخت كف پوش، نرده و سایر محصولات خود، پلی پروپیلن نو و بازیافتی را با چوب سخت بازیافتی تركیب می كند. گروهمان توضیح می دهد: "پلی پروپیلن نسبت به پلی اتیلن و PVC دارای سفتی بیشتر، خزش كمتر و HDT بالاتری بوده و عاری از هالوژن هاست."

اگرچه اغلب WPC ها هنوز با پودر چوب ساخته می شوند، تولیدكنندگان WPC امروزه انتخاب های دیگری نیز برای پركننده پیش رو دارند كه به آنها اجازه می دهد محصولاتی ویژه را از نظر كارایی تولید كنند. به عقیده وولكات، پودر چوب كه از خاك اره چوب بلوط، افرا و كاج، تراشه های رنده، گرد سنباده و ضایعات آسیاب شده به دست می آید توازنی بین كارایی و هزینه ایجاد می كند. هرچه اندازه ذرات پودر كوچك تر باشد، ویژگی ها بهتر خواهند شد. او توضیح می دهد: "با ریزتر شدن ذرات پودر، سطح مخصوص بیشتر شده و در نتیجه اختلاط بین چوب و پلاستیك بهتر انجام خواهد شد." با این حال الیاف سلولزی حاصل از خمیر كاغذ باطله نیز گزینه دیگری است.

ادوارد اسكات مدیر بازاریابی شركت كریفیل فایبرز كه در زمینه آسیاب الیاف كشاورزی و سلولزی خمیر كاغذ فعالیت می كند توضیح می دهد: "درحین تولید، مواد فرار شیمیایی همانند لیگنین (Lignin) و تانین (Tanin) حذف شده و سلولز خالص اشكار میشود." الیاف سلولزی خمیر كاغذ دارای ضریب انبساط حرارتی صفرند و از آنجایی كه لیگنین ندارند برخلاف پودر چوب با تابش نور دچار افت ویژگی ها نمی شوند.

الیاف نواری شكل كم چگالی كریفیل برای اینكه قابل اكسترود شوند با عوامل كوپلینگ و پخش كننده پوشش داده شده و به صورت قرص هایی ترد شكل داده میشوند (برای انواع رزین از جمله نایلون، پلی اتیلن، PVC و پلی پروپیلن). به عنوان مثال رویال كراون برای ساخت مواد كف پوش خود، از مخلوط انحصاری سلولز خمیر كاغذ و PVC به نام سلوكور (Celucore) استفاده می كند كه با یك پوشش وینیلی اكسترود می شود.

اگرچه علاقه به الیاف كشاورزی در حال رشد است اسكات اشاره می كند: "در حال حاضر الیاف كشاورزی تولیدی در ایالات متحده و كانادا تكافوی نیازهای صنعت پلاستیك را نمی دهد."

برای بسیاری از تولیدكنندگان، انگیزه به كارگیری الیاف طبیعی، امكان بالقوۀ ارتقای ویژگیهای فیزیكی WPC هاست.

وولكات بیان می كند: "كنف، كتان و كنف هندی نسبت استحكام به وزن بالاتری از الیاف شیشه دارند. از آنجایی كه این الیاف مشخصه های كاری و عملكرد سطحی مشابهی با چوب دارند می توانند برای تنظیم ویژگی ها به كامپوزیت های چوب افزوده شوند؛ بسیار شبیه به افزودند كربن به كامپوزیت های الیاف شیشه."

در هر حال تولیدكنندگانی كه از الیاف كشاورزی استفاده می كنند با چالش هایی مرتبط با چرخه كاشت و برداشت محصولات كشاورزی مواجه خواهند شد. فانر می افزاید: "به دلیل فصلی بودن كشاورزی و امكان محدود برداشتدر زمان مشخص، شركت های تولید كامپوزیت چوب پلاستیك باید تداوم تولید و یكپارچگی محصول خود را در طول بقیه سال موردتوجه قرار دهند."

انگلند می گوید: "به مسائل اقتصادی هم باید توجه كرد. این كه هزینه تهیه الیاف، خشك كردن و ذخیره آنها چقدر است؟" به علاوه، پركننده های كشاورزی و سایر پركننده های جایگزین، در پاره ای موارد باعث دشوارتر شدن فرایند تولید می شوند.

فانر می گوید: "چالش به كارگیری الیاف دارای ویژگی های سازه ای بالا، تغذیه آنها به درون دستگاهها و تجهیزات است." گرگ فیلیپس مدیر خط تولید مك فارلند مثالی از این مشكل را اینگونه شرح می دهد: "پوسته برنج ارزان و فراوان است ولی چگالی بسیار بالایی دارد و سایش قابل توجهی بر دستگاهها وارد می كند." با این وجود پوسته برنج مقدار زیادی سیلیكات دارد. او توضیح می دهد: "سیلیكات برخلاف الیاف چوب آب زیادی جذب نمی كند و بنابراین بسیاری از نگرانیهای موجود درمورد محصولات پایه چوبی حذف می شوند."

مك فارلند كاسكید دو نوع تخته كف از جنس پوسته برنج و پلی اتیلن سنگین عرضه می كند (توخالی و توپر). با این وجود به تازگی كارخانه تولید تخته خود د ركانادا را تعطیل كرده است. فیلیپس می گوید: "ما در آمریكای شمالی به قدر كافی فروش نداتیم كه بتوانیم به تولید ادامه دهیم." او عقیده دارد مشتری هنوز آنقدر آموزش ندیده است كه فواید كیفیت بالاتر مواد گران را درك كند. در هرحال او اذعان دارد: "ولی هنوز بازار قابل توجهی برای این محصولات در اروپا داریم."

شركت كانادایی JER انوایروتك (JER Envirotech) به دنبال قالبگیری تزریقی و یافتن كاربردهای جدید برای تركیب جدید WPC خود است؛ تركیبی ثبت شده از پلاستیك، ضایعات چوب و سایر مواد آلی، همانند پوسته برنج و الیاف نخل به شكل قرص كه میتواند اكسترود، قالبگیری تزریقی یا شكل دهی حرارتی شود. حوزه های كاربردی ممكن برای این ماده عبارتند از تخته های WPC پرسی برای چوب های چندلایی استاندارد یا رده دریایی.

گزینه های جدید ساخت

از نظر تولید، محصولات خطی اكسترودی به هدایت صنعت WPC آمریكای شمالی ادامه می دهند. قالبگیری تزریقی و فشاری روی هم برای تولید كمتر از 10 درصد كل محصولات بازار استفاده میشوند. این تصویر در اروپا اندكی متفاوت است. در این منطقه قالبگیری تزریقی در گروهی از كاربردها استفاده می شود.

فانر می گوید: "قالبگیری تزریقی فرایندی است كه حقیقتاً در بازار WPC آمریكای شمالی از آن بهره برداری نشده است. این روش فرایندی چالش برانگیز خواهد بود؛ چون ویژگیهای چوب در دماهای بالای 200 درجه سانتیگراد شروع به افت می كند. از طرف دیگر هنگامی كه چوب در سیستم وجود دارد جریان مذاب به شدت تحت تأثیر آن قرار می گیرد."

افزایش كیفیت

افزودنی ها نقشی كلیدی در ارتقای ویژگی های محصول، به ویژه در زمینه عدم فرسایش در هوا ایفا می كنند. بیش از 50 شركت در حال حاضر تامین كننده افزودنی های مختلف برای بازار هستند؛ از جمله روان سازها، پایداركننده ها در برابر پرتوی فرابنفش، دیرسوزكننده ها، ضد باكتری ها، تغلیظ كننده های رنگ، عوامل كوپلینگ، عوامل فوم ساز عوامل پخش كننده، پركننده های معدنی، آنتی اكسیدان ها و سازگاركننده ها.

جیم كرون مدیر توسعه تجارت اكوایستار كمیكال می گوید: "از 5 سال پیش تاكنون تغییرات زیادی ایجاد شده است. زمانی روانسازها، رنگدانه ها و پركننده های معدنی (عموماً تالك)، تنها افزودنی های متداول بودند ولی امروزه برای اصلاح توزیع و چسبندگی بین چوب و پلاستیك، به طور وسیع تری از عوامل كوپلینگ پایه مالئیك انیدریدی به همراه كندكننده های تانینی، بایواسیدهای ضدقارچ و دیگر پركننده های معدنی استفاده می شود."

توزیع و چسبندگی بهتر چوب و پلیمر تاثیر مستقیمی بر دوام محصول، كاهش نرخ جذب رطوبت و اصلاح ویژگی های استحكامی دارد. كرون توضیح می دهد: "عوامل كوپلینگ درون زمینه پلاستیكی قلاب می شوند و سپس چوب را جذب می كنند."

عوامل كوپلینگ پایه پلی اتیلنی و پایه پلی پروپلینی اینتگریت (Integrate) اكوایستار، پلی اولفین هایی هستند كه از نظر شیمیایی تغییر یافته اند تا عملكرد انیدرید قطبی را روی زنجیره اصلی پلیمر فراهم نمایند. طبقه بندی های وسیعی از عوامل كوپلینگ وجود دارد از جمله فوساباند (Fusabond) شركت دوپونت، پلی باند (Polybond) شركت كمتورا و ایستمن جی پلیمرز (Eastman G Polymers) از شركت مواد شیمیایی ایستمن.

عامل سازگاركننده جدیدی به وسیله گروه مهندسی چوب دانشگاه دولتی اورگان ساخته شده است كه قابلیت اختلاط چوب را با نایلون فراهم می آورد؛ معمولاً نایلون به علت دمای ذوب بالاتر از دمای افت خواص چوب، در صنعت WPCاستفاده نمی شود. انتظار می رود این فناوری جدید، امكان استفاده از ضایعات ارزان قیمتی همانند الیاف نایلونی فرش های قدیمی را فراهم كند كه در حال حاضر معمولاً به محل نگهداری زباله ها برده می شوند.

اهمیت رنگدانه به عنوان یك افزودنی اساسی حفظ خواهد شد. پژوهش های انجام شده نشان می دهند كه افزودن یك رنگدانه به واكس میتواند از رنگ پریدگی قطعه در معرض نور فرابنفش و پاشش آب كه نه فقط ظاهر زیبای قطعه را دچار مشكل می كند بلكه بر ویژگی های مكانیكی آن نیز تأثیرگذار است جلوگیری كند.

برای فراهم كردن رنگ طبیعی با دوام بیشتر، شركت پلی وان به تازگی عصاره رنگ و افزودنی آن كالر (OnColor) را عرضه كرده كه به طور ویژه برای WPC ها طراحی شده است. كلارینت مستربچز نیز به سمت رنگدانه های بازتابی با رنگ ثابت تر گرایش پیدا كرده است. بسیاری از شركت های رنگ ساز هم اكنون بسته هایی سفارشی را عرضه می كنند كه حاوی تركیب رنگدانه با روانساز و سایر افزودنی های لازم است. روانسازها با اصلاح سطح ظاهری و كارپذیری، از طریق افزایش توان عملیات به كاهش هزینه ها كمك می كنند.

بسیاری از تولیدكنندگان بورات روی را به WPC ها می افزایندتا از پوسیدگی قارچی جلوگیری كرده و رشد قارچ انگلی و كپك را به تاخیر اندازند. به عنوان مثال كاركت هم اكنون WPC های ضدمیكروب كاركت دك سی ایكس (Correct Deck CX) خود را با نشان مایكروبن عرضه می كند.

با تاكید بیشتر بر كیفیت ناشی از به كارگیری افزودنی ها، تركیب های WPC پیچیده تر می شوند. یك تركیب تقریبی از این مواد ممكن است شامل 55 درصد پودر چوب، 5 درصد تالك، 4 درصد روانساز، 2 درصد رنگ، 3-2 درصد سایر افزودنی ها همانند عوامل كوپلینگ یا ضدقارچ و تانین و 33 درصد رزین باشد.

انگلند می گوید: "كسانی كه به دنبال ارتقای محصولات خود هستند، باید بدانند مشتریان به دنبال دوام بیشتر، حفظ رنگ، نسبت استحكام به وزن بالاتر و پایداری ابعادی بهتر هستند."   

 

نوع مطلب : 4.دانستنی و اخبار در زمینه کامپوزیت، 3.3.کاربرد در صنعت عمران و ساختمان، 
برچسب ها : كامپوزیت های گرمانرم، WPC، كامپوزیتی چوب پلاستیك، كف پوش، Fiberex، فایبركس، استرانسل،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

امکانات جانبی
بانك اهداكنندگان غیر خویشاوند
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات